2013-14 Διήμερη ενημερωτική-επιμορφωτική συνάντηση για το σχεδιασμό και υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας

Επίσης πέρα από τις καθορισμένες ενημερωτικές συναντήσεις οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνούν καθημερινά με τους υπευθύνους Σ.Ε.Π του ΚΕ.ΣΥ.Π. Θέρμης (τηλ. 2310 466462) προκειμένου να τους παρασχεθεί η κάθε δυνατή βοήθεια για το σχεδιασμό και την υλοποίηση των προγραμμάτων.

Ο θεσμός του Επαγγελματικού  Προσανατολισμού εκτός από την εφαρμογή του στην τάξη της Γ΄ Γυμνασίου εφαρμόζεται και υποστηρίζεται τόσο στο πλαίσιο δραστηριοτήτων των ΚΕ.ΣΥ.Π., όσο και στο πλαίσιο υλοποίησης  Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας σε όλες τις σχολικές μονάδες Γυμνασίων, ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και ειδικών σχολείων.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 163790/Γ7/31-10-13 «Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2013-2014» του Υπουργείου Παιδείαςκαι Θρησκευμάτων η υποβολή των σχεδίων προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας από τους εκπαιδευτικούς  πρέπει να γίνει μέχρι την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2013 (αφού ενημερώσουν το ΚΕ.ΣΥ.Π. Θέρμης και   εγκριθούν από το Διευθυντή και το Σύλλογο Διδασκόντων της σχολικής μονάδας ή των σχολικών μονάδων, σε περίπτωση συνεργασίας σχολείων) προς τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να εγκριθούν από την Επιτροπή Σχολικών Δραστηριοτήτων. Συνημμένα θα πρέπει να υποβάλλουν: θεωρημένο αντίγραφο της πράξης συλλόγου διδασκόντων ο οποίος και εγκρίνει το πρόγραμμα, καθώς και ονομαστική κατάσταση των συμμετεχόντων μαθητών/τριών, την τάξη και το τμήμα τους.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί  θα πρέπει να γνωρίζουν σε γενικές γραμμές τα παρακάτω:

·         Προγράμματα στο πλαίσιο Αγωγής Σταδιοδρομίας είναι δυνατόν να υλοποιήσουν εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων, χωρίς απαραίτητα να έχουν αναλάβει την εφαρμογή του ΣΕΠ, όλων των σχολικών μονάδων.

·         Το μάθημα «Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός» που διδάσκεται στην Γ΄ τάξη Γυμνασίου προσφέρεται ιδιαίτερα για ανάπτυξη προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για να δοθεί η δυνατότητα στα παιδιά  να κάνουν πράξη αυτά που διδάσκονται και να αναπτύξουν διάφορες δεξιότητες.

·         Στην εθελοντική μαθητική ομάδα για  κάθε πρόγραμμα μπορεί να συμμετέχει ένα κανονικό σχολικό τμήμα ή μαθητές/τριες διαφορετικών τμημάτων ή τάξεων, ή τέλος μαθητές/τριες του σχολείου σε συνεργασία με μαθητές/τριες άλλου σχολείου. Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετάσχει μέχρι και σε δύο προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων.

·         Κάθε εκπαιδευτικός της Δ/θμιας Εκπ/σης μπορεί να υλοποιεί έως δύο (2) προγράμματα, εκ των οποίων το ένα ως αναλαμβάνων. Κάθε πρόγραμμα μπορεί να υποστηρίζεται από ομάδα 1-4 εκπαιδευτικών, συμπεριλαμβανομένου του αναλαμβάνοντος.

·         Για κάθε πρόγραμμα δικαιολογούνται μέχρι δυο ώρες συμπλήρωσης ωραρίου. Η συμπλήρωση αφορά τον/την  εκπαιδευτικό που αναλαμβάνει πρόγραμμα ή εναλλακτικά δύο εκπαιδευτικούς του προγράμματος, εφόσον το επιτρέπει το ωρολόγιο πρόγραμμα και το δυναμικό του σχολείου .

·         Η διάρκεια των Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας μπορεί να είναι τουλάχιστον πέντε (5) μήνες για τη Δ/θμια

·         H παρουσίαση των υλοποιημένων προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας μπορεί να γίνει είτε αυτόνομα στο πλαίσιο των γενικότερων εκδηλώσεων του σχολείου, είτε να συμπεριληφθεί στις δραστηριότητες των «Ημερών Σταδιοδρομίας», σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. Γ2/5088/1-10-01 Υ.Α. «Οργάνωση Εκδηλώσεων με θέμα ?Ημέρες Σταδιοδρομίας? στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» και στο διήμερο παρουσίασης-προβολής των προγραμμάτων του σχολείου

Παρακαλούμε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.