2013-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ «Μαθαίνω πριν σπουδάσω»

«Εκδήλωση Σ.Ε.Π. στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με θέμα ?Μαθαίνω πριν Σπουδάσω?»

Τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) της Διεύθυνσης Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης στα πλαίσια των Ημερών  Σταδιοδρομίας (Υ.Α. Γ2/5088/1-10-2001) συνδιοργανώνουν με το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (ΠΑ.ΜΑΚ.) την εκδήλωση «Μαθαίνω πριν σπουδάσω» με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών Γ΄ τάξης των Λυκείων αρμοδιότητάς τους, για τα τμήματα του ΠΑ.ΜΑΚ.

Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν μέλη ΔΕΠ από όλα τα Τμήματα του ΠΑ.ΜΑΚ. προκειμένου να παρουσιάσουν το πρόγραμμα σπουδών του κάθε Τμήματος και τις προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης των αποφοίτων του.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου και την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2013 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου. Στο τέλος των παρουσιάσεων κάθε ημέρας οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να πάρουν οδηγούς Σπουδών των Τμημάτων που παρουσιάστηκαν τη συγκεκριμένη μέρα, ενώ σε κάθε σχολείο θα δοθεί αναλυτικό υλικό για όλα τα Τμήματα.

Οι παρουσιάσεις των τμημάτων έχουν χωριστεί σε θεματικές ενότητες σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα. Λόγω της περιορισμένης χωρητικότητας αλλά και για να μη διαταραχθεί η ομαλή λειτουργία των σχολείων, επιλεγμένη αντιπροσωπεία 7 ενδιαφερομένων μαθητών/τριων  Γ? τάξης, η οποία θα συνοδεύεται από έναν εκπαιδευτικό,  θα έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει την κάθε ημέρα. Ο κάθε μαθητής/τρια θα μπορέσει να παρακολουθήσει μία μόνο ημέρα, για την οποία πραγματικά ενδιαφέρεται έτσι ώστε να συμμετέχουν στην εκδήλωση όσο το δυνατόν περισσότεροι μαθητές/τριες.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τους συλλόγους διδασκόντων και τους καθηγητές/τριες-συνδέσμους με τα ΚΕ.ΣΥ.Π. των σχολείων σας για τη συγκεκριμένη δράση και να μεριμνήσετε για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών/τριών  στο χώρο της εκδήλωσης τηρώντας όλες τις σχετικές οδηγίες. Οι μαθητές/τριες που θα συμμετέχουν στην εκδήλωση θα πρέπει να καταθέσουν στο Διευθυντή/τρια  της σχολικής μονάδας ενυπόγραφες δηλώσεις των γονέων και κηδεμόνων τους, βάσει των οποίων φαίνεται ότι η συμμετοχή τους θα πραγματοποιηθεί με τη σύμφωνη γνώμη τους.

Οι καθηγητές/τριες-σύνδεσμοι, αφού συμπληρώσουν τον επισυναπτόμενο πίνακα (πίνακας 1) με τα ονόματα των ενδιαφερομένων μαθητών/τριών  και συνοδών καθηγητών/τριών για κάθε ενότητα, θα τον αποστείλουν ηλεκτρονικά στο ΚΕ.ΣΥ.Π. στο οποίο ανήκει η σχολική τους μονάδα μέχρι και την Τρίτη 29-1-2013.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε  ΚΕ.ΣΥ.Π. Θέρμης (2310 466462)

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης

«Μαθαίνω πριν σπουδάσω»

Δευτέρα 4 και Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2013, Αμφιθέατρο Τελετών Πανεπιστημίου Μακεδονίας