2013-"ΣΠΟΥΔΕΣ στο ΑΠΘ"

«Τριήμερη εκδήλωση με θέμα: ¨ Οι σπουδές στο Α.Π.Θ.¨ »

Η Διεύθυνση Δ.Ε. Ανατολικής Θεσ/νίκης και τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (Κ.Ε.Σ.Υ.Π.) στα πλαίσια των Ημερών Σταδιοδρομίας (Υ.Α. Γ2/5088/1-10-2001) συνδιοργανώνουν με το Γραφείο Διασύνδεσης Σπουδών και Σταδιοδρομίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης τριήμερη εκδήλωση με θέμα: «Οι Σπουδές στο Α.Π.Θ.» 7, 8 και 11 Μαρτίου 2013 στην αίθουσα «Αλέξανδρος Τσιούμης», Κτίριο Αγρονόμων ? Τοπογράφων.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. (ΟΜΑΔΑ Β΄) αρμοδιότητάς μας, για τα τμήματα του Α.Π.Θ.  Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν μέλη Δ.Ε.Π. από όλα τα Τμήματα του Α.Π.Θ., προκειμένου να παρουσιάσουν το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης των αποφοίτων τους.

Οι παρουσιάσεις των Τμημάτων έχουν χωριστεί σε θεματικές ενότητες, όπως αναγράφονται στον επισυναπτόμενο πίνακα 1. Λόγω της περιορισμένης χωρητικότητας και προκειμένου να συμμετάσχουν στην εκδήλωση όσο το δυνατόν περισσότεροι μαθητές/τριες, επιλεγμένη αντιπροσωπεία 7 ενδιαφερομένων μαθητών/τριών της  Γ΄ τάξης, η οποία θα συνοδεύεται από έναν εκπαιδευτικό, θα έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει μία μόνον ενότητα, για την οποία πράγματι ενδιαφέρεται.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τους συλλόγους διδασκόντων και τους καθηγητές/τριες-συνδέσμους επικοινωνίας με τα ΚΕ.ΣΥ.Π. των σχολείων σας για τη συγκεκριμένη δράση και να μεριμνήσετε για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών στο χώρο της εκδήλωσης.

Οι καθηγητές/τριες-σύνδεσμοι επικοινωνίας, αφού συμπληρώσουν  τον επισυναπτόμενο πίνακα 2 με τα ονόματα των ενδιαφερομένων μαθητών/τριών και συνοδών καθηγητών για κάθε ενότητα, θα τον αποστείλουν ηλεκτρονικά πίνακα στο Κ.Ε.Σ.Υ.Π. στο οποίο ανήκει η σχολική τους μονάδα έως 28 Φεβρουαρίου 2013.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα εξής τηλέφωνα:

Κ.Ε.Σ.Υ.Π. Θέρμης (2310466462).