2013- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΝΣΤΟΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

«Ημερίδες ενημέρωσης μαθητών/τριών της  Γ` τάξης των Λυκείων Δ.Δ.Ε   Ανατολικής Θεσσαλονίκης  για τα ένστολα επαγγέλματα»

Τα ΚΕ.ΣΥ.Π. της Δ.Δ.Ε  Ανατολικής Θεσσαλονίκης (Θερμαϊκού, Θέρμης  και Λευκού Πύργου) διοργανώνουν ημερίδες ενημέρωσης για τους μαθητές/τριες της Γ` τάξης των Λυκείων της περιοχής ευθύνης τους, με θέμα: «Τα ένστολα επαγγέλματα εντός και εκτός Μηχανογραφικού Δελτίου: Στρατός - Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού ? Πυροσβεστική - Λιμενικό».

Οι ημερίδες θα  πραγματοποιηθούν στην αίθουσα ενημερώσεων του Πολεμικού Μουσείου στις ημερομηνίες που ακολουθούν:1) 9 & 10-1-13 για τα ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. περιοχής ευθύνης του ΚΕΣΥΠ Λευκού Πύργου που λειτουργούν εντός των ορίων του Δήμου Θεσσαλονίκης. 2)11-1-13 για τα ΓΕ.Λ. περιοχής ευθύνης του ΚΕΣΥΠ Λευκού Πύργου που λειτουργούν εντός των ορίων των Δήμων Καλαμαριάς, Χορτιάτη-Πυλαίας.
3) 14 & 15-1-13 για τα ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. περιοχών ευθύνης των ΚΕΣΥΠ Θερμαϊκού και Θέρμης, σύμφωνα με το ακόλουθο ημερήσιο πρόγραμμα:

ΩΡΕΣ

ΘΕΜΑ

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ

9:00- 9: 30

Προσέλευση

Χαιρετισμοί

9:30 ? 11:30

Παρουσίαση των

Α.  Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ): Ευελπίδων, Ναυτικών Δοκίμων, Ικάρων, Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων και Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Β.  Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ): Στρατού Ξηράς, Πολεμικού Ναυτικού, Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας, Υπαξιωματικών Διοικητικών και Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων.

Εισηγητής καθ` υπόδειξη του  Γ΄

Σώματος Στρατού

11:30? 12:00

Διάλειμμα-Περιήγηση στο χώρο του Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης

12:00 ? 12:30

Παρουσίαση της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Πλοιάρχων ? Μηχανικών)

-Ν. Τσούλης

Πλοίαρχος ΕΝ  ή

- Δ. Γουργούλης

Ηλ/γος Μηχανικός ή

- Δ. Γκοτζαμάνης Ναυπηγός

12:30 ? 13:00

Παρουσίαση των  Σχολών του Λιμενικού Σώματος

Εισηγητής καθ` υπόδειξη του Λιμενικού Σώματος

13:00 ? 13:30

Παρουσίαση της Πυροσβεστικής Ακαδημίας

Υποπυραγός Π. Γύτσης

Υποπυραγός Ε.Τσεντιμίδου

Ερωτήσεις - Συζήτηση

Όλοι οι εισηγητές

Τις ημερίδες θα παρακολουθήσουν 12 μαθητές/τριες από κάθε Λύκειο, οι οποίοι θα λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές της πληροφορίας στους υπόλοιπους μαθητές/τριες  των σχολικών μονάδων.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τους συνδέσμους καθηγητές/τριες και τους συλλόγους διδασκόντων των σχολείων σας για τη συγκεκριμένη δράση και να αποστείλετε στο e-mail του ΚΕΣΥΠ στην ευθύνη του οποίου ανήκει το σχολείο σας  τα ονοματεπώνυμα των 12 μαθητών/τριών, καθώς και των συνοδών που επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις ημερίδες μέχρι την Παρασκευή 21-12-2012. Για μεγαλύτερο αριθμό συμμετοχών  πέραν των 12 παρακαλούμε να ενημερωθούν τα αντίστοιχα  ΚΕ.ΣΥ.Π.

Οι κ.κ. Διευθύντριες και Διευθυντές των σχολικών μονάδων να μεριμνήσουν για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών/τριών στο χώρο της εκδήλωσης. Οι μαθητές/τριες που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση θα πρέπει να καταθέσουν στο Διευθυντή της σχολικής μονάδας ενυπόγραφες δηλώσεις των γονέων και κηδεμόνων τους, βάσει των οποίων φαίνεται ότι η συμμετοχή τους θα πραγματοποιηθεί με τη σύμφωνη γνώμη τους.