2013-Υποτροφίες σε μαθητές και φοιτητές στο Δήμο Πυλαίας Χορτιάτη

Ο Δήμαρχος του Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη προκηρύσσει δέκα (10) υποτροφίες για την εκπαίδευση απόρων παιδιών, δημοτών της δημοτικής κοινότητας Πυλαίας, για το Σχολικό έτος 2013-2014.

Οι υποτροφίες αφορούν την εκπαίδευση μαθητών Λυκείου, σπουδαστών Τ.Ε.Ι, φοιτητών Α.Ε.Ι, σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής της Δημόσιας Εκπαίδευσης, και σε πτυχιούχους ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων για μεταπτυχιακές σπουδές, σύμφωνα με τους όρους της διαθήκης της Βασιλικής Κοτζαμάνη.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει: Α) Να είναι ελληνικής ιθαγένειας ή καταγωγής. Β) Να είναι δημότες της Δημοτικής Κοινότητας Πυλαίας. Γ) Να είναι άποροι. Δ) Να διακρίνονται για την επίδοσή τους στις σπουδές τους και στο ήθος.

Η διάρκειά τους θα κυμαίνεται από ένα διδακτικό έτος έως ολοκληρώσεως των σπουδών, με την προϋπόθεση ότι κάθε χρόνο θα υποβάλλουν στον Δήμο τα δικαιολογητικά από τα οποία θα προκύπτει ότι δεν έχει επέλθει μεταβολή ως αναφορά την δημοτική, περιουσιακή κατάσταση και την επίδοση των υποτρόφων.   Η καταβολή της κάθε υποτροφίας θα γίνεται μέσω της Ε.Τ.Ε. στην αρχή κάθε τριμηνίας προκαταβολικά.

Η διαδικασία υποβολής των δικαιολογητικών είναι η εξής :

1.    Για την χορήγηση των υποτροφιών δικαιούνται να υποβάλλουν αιτήσεις οι γονείς, οι σπουδαστές, οι φοιτητές και οι κηδεμόνες των παιδιών, που είναι δημότες της Δημοτικής Κοινότητας Πυλαίας και έχουν ανάγκη οικονομικής ενίσχυσης.

2.    Για να τύχουν οι ανωτέρω υποτροφίας, θα πρέπει να υποβάλλουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά, από τα οποία θα προκύπτει ότι διακρίθηκαν στις σπουδές τους και στο ήθος.

Η διαδικασία επιλογής των υποτρόφων είναι η εξής: Η επιλογή και η ανακήρυξη των υποτρόφων θα γίνει χωρίς διαγωνισμό, αλλά με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Πυλαίας -Χορτιάτη, η οποία θα ανακηρύσσει τους υποτρόφους και η οποία θα αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του Δημαρχείου (Απ.Σαμανίδη 21 -Πανόραμα). Μεταξύ περισσοτέρων υποψηφίων που έχουν τα ίδια προσόντα θα διενεργηθεί κλήρωση.

Οι  ενδιαφερόμενοι  για την  χορήγηση  της  υποτροφίας  θα  πρέπει να καταθέσουν αίτηση έως και την Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014. Οι αιτήσεις θα υποβληθούν στο Δημαρχείο του Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη (οδός Απ. Σαμανίδη 21 - Πανόραμα, ισόγειο - γραφείο 10, πληροφορίες Ιωαννίδου Κων/να, τηλ. 2313301086)

Α. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ

1.    Αντίγραφο αποδεικτικού σπουδών (ενδεικτικό, απολυτήριο, πτυχίο ή πιστοποιητικό σπουδών) με διαγωγή κοσμιωτάτη ή πιστοποιητικό του Σχολείου που φοιτεί ή που φοίτησε (αποφοίτησε) με μέσο όρο βαθμολογίας τουλάχιστον πολύ καλά «Λίαν Καλώς». Αν ο ενδιαφερόμενος είναι φοιτητής, θα προσκομίσει βεβαίωση αναλυτικής βαθμολογίας συνολική έως το τρέχον εξάμηνο.

2.    Βεβαίωση του ημεδαπού ή αλλοδαπού Πανεπιστημίου (μεταφρασμένη στα Ελληνικά), από την οποία θα προκύπτει, ότι ο ενδιαφερόμενος φοιτητής έχει γίνει δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές. 3.    Εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου εισοδήματος ή αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος περί των εισοδημάτων αυτού και των γονέων του για τα εισοδήματα οικ. έτους 2012 και Ε9 με υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 περί των περιουσιακών στοιχείων αυτού και της οικογένειάς του.

4.    Επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.

5.    Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 ότι δεν παίρνει άλλη υποτροφία. Όταν πρόκειται για ανηλίκους η υπεύθυνη δήλωση υποβάλλεται από τους νομίμους εκπροσώπους του.

6.    Οποιοδήποτε άλλο έγγραφο κρίνει η επιτροπή αξιολόγησης των υποτροφιών.

Πηγή: http://www.dikaiologitika.gr/2013120621322/paideia/upotrofies-se-mathhtes-kai-foithtes-sto-dimo-pulaias-xortiath/menu-id-232.html