2015-16 Ένα άλλο σχολείο.... (Πειραματικό, Μουσικό, Καλλιτεχνικό, Εκκλησιαστικό, Διαπολιτισμικό)

Εκτός από τα γνωστά σχολεία της Γενικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  (Γυμνάσια & Λύκεια) υπάρχουν και μια πληθώρα άλλων σχολείων με ειδικά χαρακτηριστικά, διαφοροποιημένο πρόγραμμα  σπουδών και ειδικό τρόπο εισαγωγής, που απευθύνεται σε όλους τους μαθητές ανεξαρτήτως της διεύθυνσης κατοικίας τους.

Στον οδηγό αυτό επιχειρείται να γίνει μια πλήρης περιγραφή όλων των «άλλων- διαφορετικών » δημόσιων σχολείων στον Νομό Θεσσαλονίκης μετά τα νέα δεδομένα του Νόμου 4186 (ΦΕΚ 193/17.09.2013) και των σχετικών Υπουργικών Αποφάσεων και εγκυκλίων που ακολούθησαν.

Οι κατηγορίες των σχολείων αυτών για τον Νομό Θεσσαλονίκης είναι:

·         Πειραματικά σχολεία
·         Μουσικό  σχολείο
·         Καλλιτεχνικό σχολείο
·         Εκκλησιαστικό  σχολείο
·         Διαπολιτισμικά σχολεία.

Ο οδηγός  αυτός φιλοδοξεί  να γίνει ένα  εργαλείο πληροφόρησης στα χέρια όλων των μαθητών (δημοτικού, Γυμνασίου Λυκείου), των γονέων και κηδεμόνων τους, των εκπαιδευτικών, αλλά και των συμβούλων σταδιοδρομίας.